Email - halova.zuzana@centrum.cz - Tam mi můžete psát dotazy, nápady, hodnocení, ...

Jindřich Šimon Baar - Hanýžka a Martínek

21. prosince 2013 v 16:34 | Zuzana |  Čtenářský deník
J. Šimon Baar - nar. 1869 - zemřel 1925 - pocházel ze selskího rodu narodil se v Klenčí. V jeho tvorbě je velká láska k rodnému Chodsku, důvěrná znalost života vesnického lidu.
Hanýžka a Martínek - hlavní postavy - jsou děti Hanýžka Králová a Martínek Klika. Zažívají radostné i smutné chvilky. I když jsou velcí kamarádi, dostávají se často do sportů, protože jsou oba velmi hrdí a neústupní, jako většina chodských lidí. Od útlého dětství musí tvrdě pracovat, každý má své povinnosti.
Kniha začíná podzimem, děti pasou dobytek, pálí ohníčky, hrají různé hry. Na podzim by ale měly děti začínat zase chodit do školy. Většina dětí ale mohla chodit do školy jen v zimě, kdy už nebylo v hospodářství tolik práce.
Hanýžka šla do školy poprvé.
Pan učitel Jindřich byl přísný a Hanýžka se ho bála. Později se jí ale začalo ve škole líbit, pan učitel v ní objevil hudební talent a stala se jeho oblíbenkyní.
V zimě panuje v Klenčí čilý kulturní ruch. Přijíždí komedianti Šmíd se svými soutkammi na faře i ve škole se muzicíruje.
Učitel i farář Fastr podporují lidi ve vlastenských snahách.
V kostele se zpvívá česky, o Vánocích se hraje Rybova česká mše vánoční.
Všeho se účastní i děti. Přes den děti užívají zamní radovánky. Blížín se jaro, hospodáři opravují nářadí. Jaro je plné starých tradic. Děti vynášejí ,,Zimu'' , na Zelený čtvrtek chodí drkači, děvčata malují na pomlázku vajíčka, chlapsi shánějí nejdůležitější proutky kočiček na svěcení. Všichni se připravují na velký průvod o Božím těle. Začíná opět příprava k postvám a jarním pracím. Čas uběhne a děti pomalu dospívají.
Martínek odchází do učení na řezníka do Brodu a z Hanýžky roste krásná dívka.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 MaikelV MaikelV | E-mail | 16. ledna 2017 v 18:51 | Reagovat

I found this page on 14th place in google's search results. You need some search engine optimization. Many webmasters think that seo is dead in 2017, but it is not true. There is sneaky method to reach google's top 5 that not many people know. Just search for:  pandatsor's tools

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama