Email - halova.zuzana@centrum.cz - Tam mi můžete psát dotazy, nápady, hodnocení, ...

11 bodů k vítězství nad nachlazením!

8. října 2014 v 13:36 | Zuzana |  Kecálek

A je to tu zas!


Začínají studené a chladné dny plné dešťů a povětří. A s tímto počasím přicházejí rýmy, kašle, angíny, chřipky a tak dále.
Mám tu pár typů, která platí na běžnou virózu!
Předem chci říci, že každému na své nachlazení zabírá něco jiného. Já se chystám sem napsat to, co zabírá mě.
Zapomeňte na drahý čajíčky z lékárny jediné co si já kupuju v lékárně, když jsem nachlazená jsou nosní kapky, ale jinak už nic!

Tak tedy začneme! Usmívající se

1. Vyměňte drahé pastilky za větrové bonbóny!

Nekupujte si v lékárně různé pastilky na bolesti v krku a proti kašli (samozřejmě pokud pozorujete, že už vám po častém používání nezabírají.)
Dojděte si do krámu ve kterém běžně nakupujete a zeptejte se, jestli mají větrové bonbóny (např. Halls, Beskydky, Mint, Sněhulky, Hašlerky, Mentos, ...) Já ale doporučuji ANTICOL!

2. Nekupuj čaje jako je Coldrex!

Coldrex je sice dost rozšířený stejně tak, jako se začíná rozšiřovat Vick, ale upřímně ne každý na něj při každém nachlazení má peníze.
Jednodužší a levnější je jistě domácí čajíček, skoro jako od babičky!

Budete na něj potřbovat:
Zázvor
Med
Citron
A samozřejmě VODU Usmívající se


Postup je jednodužší než dojed do lékárny!
Nakrájíme si zázvor na kolečka (jako mrkev) a dáme si vařit vodu.
Citron si taktéž nakrájíme na kolečka, které zbavíme hořké kůrky. Do hrnečku si vložíme asi tak 4-5 koleček zázvoru a 2 kolečka citronu. Zalejeme horkou vodou a přídáme med podle toho, jak moc sladíme. No a čaj je HOTOVÝ! Usmívající se

Pokud nemáte možnost dojít si koupit zázvor a máte doma přímo čaj se zázvorem (v pytlíku) klidně použijte i to! (Není to sice tak účinné, ale jistě to prokáže podobnou službu)
Zázvor si můžete do čaje i nastrouhat, účinek bude o něco větší než když je nakrájený na kolečka.
A pokud nemáte rádi med můžete klidně místo medu přidat cukr. (Opět sice snížíte účinek, ale čaj by jste měli vypít s chutí a za tepla a ne ho ,,cucat'' dvě hodiny! Usmívající se

3. Pořád v teple!

Ať už musíte při svém nachlazení dělat cokoliv (ne každý si může dovolit ležet doma v postýlce a nechat se obskakovat)
A proto ještě jednou, pokud při svém nachlazení nemůžete zůstat doma a děláte už cokoliv, dbejte na teplo! ANO! -> Ať jste kde jste mějte vždy na sobě teplé oblečení i když bude svítit sluníčko a teplota venku bude jako babí léto. Stačí, když budete mít na sobě nějakou teplejší mikinu a hlavně nebudete bez ponožek!

(Když jsem byla nemocná, nemohla jsem ležet jen tak doma. Bylo zrovna babí léto, ale já stejně i když jsem se potila, nesundala jsem si mikinu ani omylem. Ještě jsem si na to dala teplý citronový čaj. Vypotila jsem se do 2 dnů a to tak, že jsem dodržovala přesně to, co vám sem teď píšu.)

4. Uděletje si domácí polívku!

Je skoro jedno jaká polívka to má být. Ale měla by být teplá a domácí! Udělejte si vývar, hrachovku, křenovku, špenátovku, slepičí polévku, ... Je to jedno!
Já osobně si při nachlazení nejradši dám ČESNEČKU!

A mám pro vás i recept, jak ji dělávám. (Samozřejmě si jí udělejte klidně podle svého Mrkající)
A co že to budete potřebovat?
3 stroužky česneku (Já dávám někdy až 6 stroužků - podle velikosti)
Lžičku sádla
1 Bujón (masox)
2 Vejce
Špetku majoránky
Špetku kmínu

A postup?
Do hrnce nalijeme vodu a necháme ji vařit. Jakmile začne voda vřít přidáme masox a lžičku sádla (pokud sádlo nemáte rádi nebo ho zrovna nemte doma stačí i kapka oleje) - jen aby to mělo nějaké ,,oko'' Vsypeme špetku kmínu a nastrouháme česnek. Dále přilijeme 2 vejce, které jsme před tím v hrnečku rozdmýchali. A nakonec přidáme špetku majoránky a na vyplé ploténce necháme dojít.
Já k polévce podávám chleba! Usmívající se


5. U všeho se potit!

Ať už budete pít čaj nebo jíst nějakou polévku, vždy se zabalte do deky a pořádně se vypoťte. V žádném případě pak nechoďte ven nebo někam, kde je zima! Minimálně 30 minut zůstaňte v dece a pak se pomalu ,,aklimatizujte'' bez deky a jen v mikině.

6. Nebojte se alkoholu!

Pokud máte možnost zůstat aspoň jeden den doma, určitě si neodpírejte alkohol! Nemám na mysli, že přijdete do potravin, koupíte si velkou vodku a na ex ji vypijete! NE!
Pokud doma máte víno udělejte si svařáček. A pokud doma máte rum udělejte si ,,Medvědí kojení''
Svařáček asi každý zvládne sám, ale málo kdo zná ,,Medvědí kojení'' právě jako ,,Medvědí kojení'' (Můžete znát i pod názvem ,,Medvědí mléko'')


Co je potřeba:
Rum (0,05 dcl)
Mléko (300 ml)
Med (2 lžičky)

Postup:
Do sklenice nalejeme mléko přidáme rum (může být i whisky). Obsah sklenice ohřejemne (Nevaříme) Na konec přídáme do teplého nápoje med a můžeme vypít.

Opět pijeme horké a jsme při tom zabaleni v dece nebo aspoň máme teplé oblečení!

7. Nepopotahujeme a vykašláváme!

Ať se děje cokoliv, vždy se pořádně vysmrkejte pokud cítíte, že vám v nose překáží rýma. A pokud najednou začne kašel, který nejde zastavit, ale vy cítíte, že se potřebujete vykašlat od hlenu - Snažte se co nejvíc můžete!

8. Bolesti v krku?

Pokud vás bolí v krku - Kloktejte sůl. A dávejte si zábaly. Studenou plenu (kapesnník) na krk, kterou zabalíte do teplého šátku. Mrkající

9. Vyvětrejte!

Každý den, co budete doma si v místnosti vyvětrejte. (Určitě jste si všimli, že když vyjdete někam ven, lépe se vám dýchá a máte menší rýmu.)
Proto si pokaždé vyvětrejte místnost, ve které budete ,,marodit''


10. Vitamíny!

Ať už jste zdraví nebo nemocní mějte dostatek vitamínů. Nakrájejte si třeba jablko nebo hroznové víno, banán, pomelo, pomeranč, mandarinku, broskev, ale i zeleninu! Udělejte si třeba nějaký salát! Ať už ovocný nebo zeleninový. Usmívající se

11. Vítězství!

Poslední bod ... Jakmile se cítíte o mnohem lépe a zdá se vám, že rýma ustupuje a že se vám i lépe dýchá jste na dobré cestě. Nejste jistě nemocní poprvé takže poznáte, kdy vám je lépe.
Jakmile se ale vyléčíte, nepodceňujte to! Pořád se teple oblékejte a nikde nebuďte na boso, pokud opravdu nemusíte.
V místě, kde jste odpočívali nechte aspoň hodinu pořádně vyvětrat, převlíkněte povlečení a v místnosti určitě ukliďte. Např. Vyluxujte, zameťte, utřete prach nebo místnost aspoň vystříkejte nějakou příjemnou vůní. Předejdete tak tomu, že se vám nachlazení vrátí zpátky a ochráníte tak i ostatní před nakažením, pokud již se to nestalo! Usmívající seMrkajícíSmějící se

Hodně štěstí nad bojem s nemocí!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama