Email - halova.zuzana@centrum.cz - Tam mi můžete psát dotazy, nápady, hodnocení, ...

Řízení času

9. října 2014 v 19:06 | Zuzana |  Kecálek
= Time management
= Sada postupů, doporučení a nástrojů pro plánování času
= Lze rozdělit způsoby plánování na několik generací

1.Generace - Upomínky na určený čas pomocí alarmů (budík, počítač,...)
2.Generace - Plánování pomocí kalendáře či diáře
3. Generace - Strávit čas určováním priorit a hodnot. Vlastní řízení pomocí organizéru, PDA nebo počítače.
4.Generace - Zefektování všech výše uvedených bodů. Zavádí cíle, je kontrolní prvek systému a preferuje důležité úkoly nad těmi naléhavými.

Jak na TIME MANAGEMENT?

(V 10 bodech)


1. Dělejte věci podle stanovených priorit

Můsíte umět stanovit si priority. Každý by měl vědět, co je pro něj důležité a co naopak není. Stanovené priority musíte mít stále na mysli. Nedopusťtě, aby urgentní záležitost vytěsnila tu důležitou.

2. Delegujte povinnosti

= Co mohou dělat jiní, ať dělají jiní.
Není možné, aby jeden člověk dělal všechno. Na základě vašich zvolených priorit vyberte tu činnost, která je pro vás nejdůležitější - naplňuje vás a nejlépe ji ovládáte.
Veškeré ostatní povinnosti můžete delegovat dalším lidem. (Vykonají činnost lépe a rychleji, protože mají jiné priority, zájmy a možnosti.)

Nedůvěřiví lidé mají s tímto pravidlem největší problém, protože si myslí, že jsou nenahraditelní. Jinýmy slovy, oni vše udělají nejlépe a nikdo jiný to nedokáže tak dobře.
Slovy jednoho profesora - ,,Hřbitovy jsou plné těch, kteří si mysleli, že bez nich to nejde!''

3. Efektivně využívejte pomůcky

Snažte se využívat ty nejlepší pomůcky, které máte k dispozici. Ušetříte tím mnoho času.

4. Systematicky plánujte čas

Důležité je efektivně plánovat svůj čas. Nejlepší je při plánování používat mnoho plánovacích pomůcek. Nejrozšířenější je například diář nebo software. Pokud si své plány a povinnosti zapíšete a rozvrhnete, získáte tím ucelený pohled na vaší vytíženost. Snadno si tak doplníte další povinnosti a předejdete tak možné časové kolizi. Naopak při neplánování může dojít k již zmíněné kolizi, kdi si najednou ,,vzpomenete'' například na sjednané schůzky v tutéž dobu. Tímto způsobem vzniká spoustu stresu a spěchu.

5. Umět říkat NE

Toto je častý problém, lidé neumí říkat NE. Lidé se domnívají, že se jedná o odmítnutí, to ale není pravdou. Odmítáte nabídku, nikoliv člověka. Je proto důležité ujasnit si, co vám daná nabídka přinese za výhody a jaké vám naopak mlže způsobit nepříjemnosti. Říci Ne je důležité hlavně tehdy, když vás chce někdo připravit o čas, který máte určený na ddůležitější povinnosti.

Náš čas není o nic méně důležitější než kohokoliv jiného


6. Umět s věcmi ,,švihnout''

Ne všechny věci jste schpni udělat. Důležité je včas uvědomit, že některé věci/činnosti by někdo jiný mohl udělat mnohem lépe, rychleji a kvalitněji. Proto je velká výhoda včas si uvědomit, na kterou činnost se moc nehodíte.

7. Informovanost

Včasná a úplná informovanost je klíčem k dobrému zvládnutí času. Pokud jsou ale některé informace naopak neúplné nebo dokonce chybné - snadno dojde ke špatnému odhadu situace. Čas a úkoly si špatně rozvrhnete. Výsledkem může být časová nezvladatelnost a stres.

8. Rušivé vlivy


Velkým rušivým elementem mohou být například časté telefonáty, návštěvy, ...
Je potřeba, aby jste se těmto rušivým elementům uměli úspěšně bránit.

9. Časové rezervy

Vytvořte si ve svém plánu i časovou rezervu na neplánované a nečekané aktivity. Ideální je naplánovat si zhruba 60% času a zbývajících 40% si ponechat na případné spontální a neočekávané aktivity. Pokud ale ve svém plánu nemáte žádný časový úsek volný a nemáte ani časovou rezervu, mlže dojít k velmi nepříjemné situaci. Může dojít i k nezvládnutí všech zvolených cílů a ke stresu.

10. Uspořádejte si pracovní místo

Zdá se být jako maličkost, ale uspořádání a organisovanost pracovního místa, může být velmi zásadní. Vhodné prostředí pak vytváří podmínky pro efektivnější práci a především zamezuje zbytečnému a časově velmi náročnému hledání. Nepořádek často vzniká pouze tím, že nevíte, jak si věci na pracovním místě uspořádat. Někdy bývá systém vnucen (i podvědomě) kolegou či nadřízeným. Každý má však svojí individuální prostorovou inteligenci. Právě proto si musíte své věci na pracovním místě uspořádat vy sami.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lucie Lucie | Web | 10. října 2014 v 16:15 | Reagovat

Kéž by to bylo tak jednoduché:-)

2 Zuzana Zuzana | E-mail | Web | 10. října 2014 v 17:38 | Reagovat

Vím, že není, ale je pravda, že pokud si člověk udělá podle těchto pravidel nějaký svůj systém, který mu bude vyhovovat - jde to. :) Opravdu. Též mám přes týden osobní volno jen 4 hodinky a pak jdu spát :) Ale snažím se si čas rozvrhnout například při cestě domů - snažím se věci, které jdou udělat v autobuse či v autě a ty opravdu důležité řadím na první místa. :) Našla jsem si svůj systém a jde to :) Člověk nesmí být jen líný - něco si naplánuje na určitou dobu a i když na to má čas, nechce se mu do toho. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama